reklama

Vôľa inovovať v Afrike

Už teraz sa teším na africké “Sillicon Valleys” v telekomunikačných technológiách, ich príspevok v investičnom a mikrobankovníctve, či v boji s epidémiami. Čosi mi vraví, že vďaka moderným technológiám a inováciám čaká Afriku nebývalý rozvoj v relatívne krátkej dobe. Vôľa inovovať sa na mape Afriky dá prirovnať len k schoppenhauerovskej vôli žiť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)
Rozvoj infraštruktúry v Afrike
Rozvoj infraštruktúry v Afrike (zdroj: Walia Ibex Expedition)

Badínsky prales, Slovensko

Známy, lesník, mi rozprával príbeh z Badínskeho pralesa. Vedľa seba rástli dva buky. Jeden bol krásny, košatý, asi 40 m vysoký, rástol tam storočie. Druhý bol jeho zakrpatenou miniatúrou, vysoký asi 30 cm. (Bonsai buka, vravím si.) Prečo bol ten prvý silný a vysoký, kým ten druhý krpatý, keď rástli len niekoľko metrov od seba, navyše v tej istej pôde? Keďže prostredie bolo rovnaké, rozdiel bol pravdepodobne v jedinej premennej. Známy ma poučil, že akonáhle sa tomu druhému dostane svetelný impulz, bude mať takú vôľu žiť, že dokáže ten prvý strom nielen do 30 rokov dobehnúť, ale ho úplne prerastie, zatieni, až napokon jeho konáre absorbujú všetko svetlo toho druhého. Nie je tých 30 rokov náhodou akýmsi “zlatým rezom” rozvoja vo všeobecnosti - hovorím si?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rozvoj je v súčasnosti najčastejšie skloňované slovo v Afrike. Široké masy Afričanov v mnohých z 54 afrických krajín sú presýtené diktátorskými režimami, skorumpovanými štátnymi aparátmi, ale aj dysfunkčnými systémami zahraničnej pomoci, ktoré spolu vytvárali začarovaný kruh dvojakej pasce závislosti. Ako to (ne)fungovalo v oblasti zahraničnej pomoci, rozpráva Andrew Mwenda v svojom diskusnom príspevku pre TED. Jedným z dôležitejších problémov sa ukázalo byť, že africké vlády sa v svojom hospodárení zodpovedajú viac poskytovateľom zahraničnej pomoci ako vlastným občanom. To ich nenúti vytvárať produktívne vzťahy s vlastnými občanmi, keďže výraznú časť ich štátnych rozpočtov tvorí pomoc zo zahraničia. V dôsledku toho občania s inovatívnym podnikateľským potenciálom, ktorých je podľa Mwendu v každej populácii približne 4%, nedostávajú príležitostí uplatniť svoje podnikateľské a inovatívne schopnosti mimo vládnych štruktúr. Vládne štruktúry sa ďalej nezodpovedajú občanom, ale donorom... kolobeh pasce závislosti... Našťastie všetko nasvedčuje tomu, že mnohé africké vlády sa poučili. Vláda aktívne pristupujúca k rozvoju a podnikaniu, a zároveň likvidujúca korupciu začína byť v Afrike uznávaný funkčný model. A to dokonca aj u afrických vládcov, ktorí sa v minulosti správali úplne opačne. Zmena premennej, hovorím si.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Do Afriky začína prenikať svetelný impulz inovácií. Predtým ale musela prísť stabilita.


Osvietená cesta, Ghana
Ghana mala šťastie - osvieteného lídra. Najprv letec, potom generál milovaný vojakmi, ktorý koncom 70. rokov minulého storočia zvrhol ľuďmi zatracovaný skorumpovaný režim. Jerry Rawlings po 11-ročnej vláde a uskutočnení potrebných štrukturálnych reforiem v roku 1992 vytvára “Štvrtú republiku” s ústavou, ktorá zakladá pluralitný politický systém a úplnú slobodu médií. V slobodných voľbách zvolený za prezidenta v dvoch obdobiach za sebou odovzdáva moc svojim následníkom. Najprv opozičnému Johnovi Kufuorovi (New Patriotic Party), neskôr prebral moc vo vyrovnaných voľbách v roku 2009 jeho nástupca v strane John Atta Mills (National Democratic Congress). Ghana si tým utvrdila svoj status stabilnej demokracie. Nepodľahla pasci závislosti na zahraničnej pomoci, ani korupcie vyplývajúcej z vlastníctva významných nerastných zdrojov, najmä zlata. Výsledkom je stabilita, demokracia, slobodné média, dvojnásobné HDP oproti susedom v západnej Afrike. V svojom strategickom pláne sa Ghana ďalej sústredí na zlepšenie makroekonomickej stability, medzinárodnú konkurencieschopnosť svojho súkromného sektora, významnejší rozvoj ľudských zdrojov, dobrú správu veci verejných a občiansku participáciu. Ghana sa prudko rozvíja a naťahuje ruku po inováciách.

SkryťVypnúť reklamu
reklama


Krehké odpustenie, Rwanda
Po genocíde roku 1994 Rwanda ostala v katastrofálnej situácii - dva milióny Hutu utiekli v strachu pred pomstou do susedných krajín, tisíce z nich umreli na choleru v utečeneckých táboroch v susedných krajinách. Vládu prebral RPF (Rwandan Patriotic Front), na čele ktorého stál Tutsi Paul Kagame. Za prezidenta bol vybraný pastor Hutu Pasteur Bizimungu. Front naštartoval “vládu národnej jednoty”. Bol zriadený medzinárodný súdny tribunál pre Rwandu. Po mocenských bojoch sa situácia v Rwande začala reálne konsolidovať najmä od roku 2000. Paul Kagame bol zvolený za prezidenta, krajina zmenila vlajku, hymnu, prijala novú ústavu a pokračovala v krehkej ceste národného zmieru. Vstúpila do Commonwealthu a do združenia Východoafrického spoločenstva. Spoločenstvo okrem spoločnej meny - východoafrického šilingu plánuje okolo roku 2012 a neskôr vytvoriť spoločný štát Rwandy, Tanzánie, Kene, Burundi a Ugandy, “Východoafrickú federáciu” s hlavným mestom Aruša na severe Tanzánie (pri hranici s Keňou). Paul Kagame sa medzičasom ukázal ako “podnikavý prezident”. Do rozlohou malej, preľudnenej, chudobnej ruralnej krajiny odrezanej od mora dokázal priniesť turizmus aj zahraničné investície. Hlavné mesto Kigali sa prudko rozvíja, zažíva rozvoj infraštruktúry, boom telekomunikačných technológií, v meste sa kladú optické káble. Rwanda má kredibilný strategický plán rozvoja do roku 2020. Prahne po inováciách.

SkryťVypnúť reklamu
reklama


Neviditeľné úspechy, Uganda
V prípade Ugandy najväčší devastačný účinok mala osemročná vláda Idi Amina (1971-1979), ktorá krajinu stála 300 000 životov, násilný exodus podnikavej juhoázijskej minority najmä Indov. Následný nástup Miltona Oboteho po ugandsko-tanzánskej vojne krajine veľmi nepomohol. Obote bol v roku 1986 zosadený, nastúpil súčasný prezident Yoweri Moseveni. Odvtedy nastúpila krajina za výraznej podpory Západu cestu bezpečnostnej stabilizácie, reforiem, významných investícií do stavby infraštruktúry, nízkej inflácie, zvýšenej produktivity a cien exportov, ale aj návratu indických podnikateľov. Uganda zaznamenala mnohé ďalšie úspechy: významná redukcia miery chudoby (z 56% v roku 1992 na 37% v roku 2003), výrazné zvýšenie školskej dochádzky (z 62% v roku 1992 na 95% v roku 2005). Ako jediná krajina na svete dokázala výrazne znížiť počet HIV nakazených ľudí z 18% v 80-tych rokoch na 6% v roku 2002!

V posledných troch rokoch Uganda zažíva aj napriek svetovej kríze v priemere 8% ročný rast HDP. Navyše boli v Ugande počas nedávnych geologických prieskumov nájdené významné ložiská ropy. Uganda takisto liberalizovala svoj telekomunikačný trh. V súčasnosti v Ugande pôsobí 8 telekomunikačných operátorov poskytujúcich približne 10 miliónom zákazníkom štandardné portfólio telekomunikačných služieb vrátane dostupného širokopásmového pripojenia na Internet. Dokonca existuje ugandský názov pre obľúbené solárne nabíjané mobilné telefóny - Kasana! V roku 2009 Uganda Telecom v spolupráci s kanadskou IT firmou Redknee Solutions uviedli pre svojich zákazníkov službu mobilného bankovníctva, ktorá má aj priamy ekonomický význam. Dostupnosť bankových služieb totiž zvyšuje mieru úspor v ekonomike, nehovoriac o vplyve časových úspor na celkovú produktivitu. Krajina naďalej potrebuje inovácie.

Mnohé krajiny subsaharskej Afriky sú na ceste k stabilite a prosperite výrazne ďalej ako Uganda. Zambia, Tanzánia, Angola, Senegal, Namíbia a iné v prvom desaťročí 21. storočia prispeli k tomu, že naše stereotypy o monolitickej subsaharskej Afrike sú už v súčasnosti prežitkom.
Výzvy ako rozvoj ľudských zdrojov, rozvoj infraštruktúry, dostupnosť lekárskej starostlivosti a liekov, boj s epidémiami, či udržanie demokratizačných trendov však zostávajú naďalej aktuálne v mnohých krajinách.

Ak vlády udržia nastúpenú trajektóriu, “zlaté pravidlo 30 rokov” by sa pre väčšiu časť subsaharskej Afriky mohlo stať skutočnosťou.

Michal Cwiecek

Michal Cwiecek

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Stredoeurópan s blízkym vzťahom k tomu, čo je nedosiahnuteľne ďaleko. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu